Rodzaje odpływów w prysznicu

Kabiny prysznicowe typu walk-in to dziś niezwykle popularne rozwiązanie. Eleganckie i nowoczesne, świetnie prezentują się w minimalistycznych wnętrzach. Decydując się na tego typu wyposażenie, zwróć szczególną uwagę na rodzaj odpływu w prysznicu. Poznaj dostępne rodzaje odpływów w prysznicu!

Rodzaje odpływów w prysznicu – wybór ma znaczenie!

Na etapie projektowania łazienki często skupiamy się na elementach widocznych – kształcie i rodzaju kabiny prysznicowej, armaturze itp. Tymczasem części montażowe mają nieraz jeszcze większe znaczenie. To od nich zależy bowiem wygoda i funkcjonalność łazienki.

Odpływ liniowy podłogowy


Ten rodzaj odpływu w prysznicu można zamontować na całej długości kabiny. Składa się z rusztu, syfonu oraz wmontowanej w posadzkę rynienki. Jedną z największych zalet odpływu liniowego podłogowego jest możliwość ustawienia spadku tylko z jednej strony.

Odpływ liniowy ścienny


Wszystkie elementy montażowe w tym rodzaju odpływu zostają ukryte w ścianie. Z boku znajduje się syfon, a spadek ustawiamy w jedną lub dwie strony. Zastosowanie odpływu ściennego wymaga posiadania wystarczającej ilości miejsca poza kabiną na syfon. Ten element odpływu zaczyna się bowiem w ścianie i właśnie tam uchodzi do rury kanalizacyjnej.

Odpływ punktowy


W przeciwieństwie do odpływu liniowego, odpływ punktowy montowany jest w dnie kabiny. Zamiast estetycznego rusztu żeliwnego stosuje się zaślepkę z tworzywa sztucznego lub metalową kratkę. Ten rodzaj odpływu wymaga zaprojektowania spadku centralnego – woda musi się do niego dostawać z czterech stron. Taki odpływ często stosowany jest w pomieszczeniach gospodarczych.

Odpływ narożny


Umiejscowiony w narożniku prysznica, odpływ narożny może być odpływem liniowym lub punktowym. Wyróżnia się dużą przepustowością wody, choć nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem.

Odpływ zabudowany płytką


Wykonany w technologii liniowej lub punktowej, ten rodzaj odpływu prysznicowego charakteryzuje się występowaniem otworów na krawędzi płytki. Zaletę tego rozwiązania jest wysoka estetyka. Wadą – utrudniony dostęp w przypadku ewentualnej awarii.

Ważne! O tym, jaki rodzaj odpływu w prysznicu zastosujesz, pomyśl jeszcze przed rozpoczęciem etapu wylewania posadzki. Zwróć też szczególną uwagę na spadek – nachylenie podłoża powinno wynosić 2-2,5% w kierunku odpływu liniowego. Spadek powinien zostać zachowany na całym obszarze kabiny.

Odpływy liniowe vs. odpływy w brodziku

Prysznice z odpływami liniowymi stopniowo wypierają tradycyjne brodziki. Trudno się dziwić tej tendencji – są estetyczne, łatwe do czyszczenia, niwelują ryzyko powstawania pleśni w wilgotnych miejscach brodzika. Prysznice typu walk-in są też wygodniejsze i bezpieczniejsze, m.in. dla dzieci, a także osób starszych i mających trudności z poruszaniem się.

Odpływ w brodziku można zamontować na każdym etapie prac remontowych. Inaczej jest z odpływem liniowym, który wymaga ingerencji w posadzkę. Należy też pamiętać, że odpływy liniowe wymagają zastosowania dodatkowej hydroizolacji na ścianach i w podłodze. Niestety, w niektórych mieszkaniach w bloku montaż odpływu liniowego może być nieskazany, ze względu na konieczność podnoszenia poziomu podłogi w łazience.

źródła zdjęć: mexen.pl, lazienkidlaciebie.pl, prysznicowe.pl, baterielazienkowe.com, ebalia.pl, catido.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X