Rodzaje klimatyzatorów

O tym, jakim dobrodziejstwem jest klimatyzacja, przekonał się każdy, kto w upalny dzień gotował się w mieszkaniu lub biurze o słabej wentylacji. Wyróżniamy kilka rodzajów klimatyzatorów, odmiennych pod względem budowy i sposobu montażu. Sprawdź, jaki model najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu!

Klimatyzatory dzielimy na kilka rodzajów.

Ze względu na budowę wyróżniamy:

  • Klimatyzatory typu split
  • Klimatyzatory typu multisplit
  • Klimatyzatory kasetonowe
  • Klimatyzatory przenośne
  • Klimatyzatory kanałowe
  • Klimatyzatory okienne

W domach i biurach najczęściej spotykamy klimatyzatory typu split, składające się z jednostki
zewnętrznej i wewnętrznej. Wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, wydajnością oraz cichą pracą.

Klimatyzatory ścienne

Jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia przeznaczone do montażu na ścianie. Klimatyzatory ścienne są najbardziej popularnym modelem – możliwym do zastosowania w każdym pomieszczeniu. Dostępne w różnych rozmiarach, prezentują się elegancko, są wygodne, a przy tym zachowują wysoką wydajność.

Klimatyzatory sufitowe

Przeznaczony do montażu w suficie podwieszanym, klimatyzator ten jest najczęściej urządzeniem typu split. Jedną z jego najważniejszych zalet jest dyskrecja – klimatyzatory sufitowe są prawie niewidoczne. Klimatyzacja i wentylacja w suficie podwieszanym składa się z dwóch jednostek: w zewnętrznej znajduje się skraplacz, sprężarka i zawór, natomiast w wewnętrznej – parownik i wentylator.

Klimatyzatory ścienno-przysufitowe

Energooszczędne i łatwe w instalacji, klimatyzatory ścienno-przysufitowe bywają też nazywane podstropowymi lub podsufitowymi. Montowane są bezpośrednio do konstrukcji stropu lub konstrukcji nośnej przytwierdzonej do ściany. Istotną cechą tego tupu urządzeń jest rozprowadzanie powietrza bezpośrednio pod płaszczyzną sufitu.

Klimatyzatory dekoracyjne

To wyjątkowe połączenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i wyjątkowego wzornictwa doskonale sprawdza się tam, gdzie liczy się design urządzeń. Klimatyzator dekoracyjny pozwala na zaprojektowanie własnej grafiki na froncie, dzięki czemu można go indywidualnie dopasować do aranżacji wnętrza. Ten rodzaj klimatyzatorów posiada wszystkie funkcjonalności tradycyjnych urządzeń, m.in. opcję automatycznego oczyszczania.

Klimatyzatory przypodłogowe

Ze względu na miejsce montażu – w dolnej części ściany – klimatyzator przypodłogowy swoim wyglądem przypomina grzejnik. Umieszczony kilka centymetrów nad podłogą, powinien znajdować się pod oknem, przy ścianie lub we wnęce. Świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach, gdzie nie ma miejsca na inne modele lub nie ma sufitu podwieszanego. Nowoczesne klimatyzatory przypodłogowe mogą działać jak pompa ciepła – nie tylko chłodzić powietrze, ale w zimie także je ogrzewać.

Klimatyzatory kanałowe

Nowoczesny system kanałów o prostokątnym lub okrągłym kształcie rozprowadzony jest po całym budynku. Choć to rozwiązanie najchętniej wybierane przez właścicieli dużych obiektów, np. hoteli czy biurowców, może być z powodzeniem zastosowane także w domach prywatnych. Ważne! Klimatyzacja kanałowa wymaga właściwego rozprowadzenia instalacji oraz m.in. wykonania przepustów. Aby uniknąć kosztownych poprawek, decyzję o wyborze tego modelu należy podjąć na etapie budowy domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X