Rodzaje wanny – jaką wybrać i co warto o nich wiedzieć

Wanna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki. Jednocześnie ze względu na swoje gabaryty jest w takim wnętrzu bardzo widoczna. Aby kąpiel naprawdę relaksowała i dawała poczucie komfortu, wanna musi być ergonomiczna. Sprawdź dostępne rodzaje wanien i ich funkcjonalności!

Wanny wolnostojące

W wannach wolnostojących żaden bok nie przylega do ściany. To bardzo stylowe rozwiązanie, które pozwala wyeksponować design wanny. Niezależnie od modelu, jaki wybierzemy, jest to jednak propozycja wyłącznie dla szczęśliwych posiadaczy bardzo przestrzennych łazienek.

Wanny narożne

Tego typu wanna została przystosowana do umiejscowienia przy dwóch ścianach narożnika. Trzeci bok zazwyczaj jest ścięty na kształt trójkąta lub zaokrąglony. Takie rozwiązanie pozwala optymalnie wykorzystywać przestrzeń w rogu łazienki. Wanna narożna sprawdza się również we wnętrzach o nietypowych wymiarach.

Wanny przyścienne

Najbardziej popularny rodzaj wanny – usytuowany wzdłuż jednej ze ścian. Do wyboru mamy wiele różnych modeli wanien o długości od 120 do 200 cm i szerokości od 70 do 100 cm. Dostępne są w różnych kolorach, natomiast ich kształt to zwykle prostokąt.

Wanny do zabudowy

To modele przystosowane do zamontowania w podłodze. Front wanny można obudować plastikowymi panelami i konstrukcjami lub zamontować wokół niej płytki. Zaletą tego rozwiązania jest większa przestrzeń np. do odkładania kosmetyków oraz dużo opcji wykończenia. Wadą – konieczność zastosowania dodatkowego uszczelnienia oraz trudniejsza instalacja.

Wanny 2w1

Idealny rodzaj wanny do małych łazienek, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Warto przy tym pamiętać, iż domontowanie szyby jest możliwe wyłącznie do wanny z odpowiednio wyprofilowaną krawędzią i kształtem. O wyborze tego rozwiązania warto pomyśleć już na etapie projektowania łazienki, ponieważ nie każda wanna nadaje się do przerobienia na „2w1”.

Wanny z hydromasażem

Jeśli chcesz zamienić swoja łazienkę w domowe mini-SPA, wybierz wannę z hydromasażem. Do wyboru masz m.in. masaż wodny, powietrzny, powietrzno-wodny, masaż ultradźwiękami itp. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą korzystać z dobroczynnych właściwości wody. Wanna z hydromasażem ma jednak swoje wymagania: dotyczą one przede wszystkim wentylacji oraz instalacji elektrycznej. Trzeba też ją regularnie dezynfekować, by nie rozwinęły się w niej bakterie.

Wanny asymetryczne

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli wanien – także designerskie wanny asymetryczne, wanny w różnych kolorach i z różnych materiałów. Łazienka z takim wyposażeniem stanie się prawdziwym dziełem sztuki – nie tylko pomieszczeniem użytkowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wanny

Już na etapie planowania przestrzeni warto pomyśleć o rodzaju odpływu. Może znajdować się po jednej ze stron lub na środku. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż wanny na styropianie – pozwoli to na dłużej zachować wyższą temperaturę wody.

Ważne! W wannach zabudowanych warto zastosować drzwiczki rewizyjne. Pozwolą one uniknąć kosztownych i czasochłonnych prac remontowych w przypadku ewentualnej awarii. Ergonomię użytkowania wanien do zabudowy podniesie też wykonanie podcięcia na stopy.

Wysokość wanny

Istotną kwestią jest też dopasowanie wanny do wzrostu domowników. Standardowo wysokość wanny od podłogi wynosi 60 cm. Choć taki wymiar uznawany jest za optymalny dla osób o średnim wzroście, w niektórych przypadkach należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak wiek czy sprawność domowników. We współpracy z projektantem wnętrz można zastosować nietypowe rozwiązania – dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X