Rodzaje umywalek łazienkowych

Umywalki to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Dostępne w różnych kształtach, rozmiarach, materiałach i stylach, nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale też znacząco wpływają na design wnętrza! Poznaj rodzaje umywalek i sprawdź, na jakiej wysokości powinny wisieć lub stać, aby zapewnić Twoim domownikom maksymalny komfort codziennego użytkowania.

Umywalki nablatowe i wpuszczane w blat

umywalka nablatowa

Nablatowa

Umywalki nablatowe to niezwykle modne rozwiązanie, które pozwala wyeksponować design łazienki. Idealnie komponują się w nowoczesnych wnętrzach. Taka umywalka jest umieszczona bezpośrednio na blacie łazienkowym i tworzy spójną całość z pozostałymi elementami. Wymagana zastosowania w stole otworu do odprowadzenia syfonu.

umywalka wpuszczana w blat

Wpuszczana w blat

Umywalka wpuszczana w blat to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań – łatwiejsze do utrzymania w czystości, za to równie nowoczesne i eleganckie jak umywalki nablatowe. W tym modelu główna część umywalki znajduje się pod blatem, nad nim natomiast umieszczony jest ceramiczny rant.

umywalka przyścienna-podwieszana z możliwością montażu ozdobnego syfonu

Przyścienna nablatowa

Przyścienna umywalka nablatowa to częsty wybór osób, które chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń łazienki. Umywalka montowana jest na ścianie na specjalnych wspornikach, co pozwala na zdecydowaną oszczędność miejsca. DO takiej umywalki często instaluję się ozdobny syfon.

Umywalki wolnostojące

Umywalka wolnostojąca podłogowa

Umywalka wolnostojąca podłogowa

Wolnostojąca umywalka podpodłogowa to wybór dla zwolenników prostego, minimalistycznego stylu. Ten rodzaj umywalki cechuje się zazwyczaj prostym kształtem. Składa się z misy i postumentu – charakterystycznej „nogi” wspierającej umywalkę. W tym wypadku montaż może wymagać specjalistycznych prac instalacyjnych.

Umywalka wolnostojąca nablatowa

Wolnostojąca nablatowa

Umywalki wolnostojące nablatowe są popularne ze względu na swoją funkcjonalność. Montaż umywalki wolnostojącej nablatowej jest stosunkowo łatwy i można go wykonać samodzielnie. Należy jednak upewnić się, że umywalka jest ustawiona w odpowiedniej odległości od krawędzi blatu łazienkowego – tak by pozostawić  wygodną przestrzeń roboczą.

Umywalka podwieszana pod blatem

umywalka podwieszana pod blatem

Umywalki podwieszane pod blatem są oryginalną, bardzo ciekawą propozycją o wysokiej estetyce. Jak sama nazwa wskazuje, to model montowany bezpośrednio pod blatem. Żaden element nie wystaje ponad jego powierzchnię. Podczas instalacji należy zwrócić uwagę na odpowiednie umocowanie i stabilność umywalki. To pozwoli zapobiec ewentualnym uszkodzeniom i zapewni wygodne korzystanie na co dzień.

Umywalki z otworem na baterie i bez otworu

Umywalki z otworem na baterię posiadają wypustkę do jej podłączenia. Z kolei umywalki bez otworu wymagają instalacji baterii na ścianie lub blacie łazienkowym. W przypadku umywalek z otworem na baterię, wysokość montażu powinna wynosić około 85-90 cm od podłogi. Na takiej wysokości umywalka jest wygodna w użyciu, a podłączenie baterii – znacząco uproszczone.

Umywalka nablatowa, która ze względu na swoją specyfikację nie posiada syfonu przelewowego. Bateria montowana na blacie bądź wychodząca ze ściany.
Umywalka nablatowa z otworem na baterię oraz posiadająca system przelewowy.

Brak wolnego miejsca w łazience? Żaden problem!

Umywalka montowana na spłuczce to idealne rozwiązanie w małych wnętrzach. W tym modelu woda spływa z umywalki do spłuczki, gdzie jest odprowadzana do kanalizacji. Takie rozwiązanie oszczędza miejsce w łazience – umywalka zintegrowana ze spłuczką zajmuje go zdecydowanie mniej niż osobno stojące elementy.

Rodzaje materiałów użytych do produkcji, kształtów i innych funkcji

Wśród wielu modeli oferowanych przez producentów umywalek znajdziesz nie tylko tradycyjne – białe, ceramiczne umywalki, ale także kolorowe czy wykonane z kamieni naturalnych.

Umywalka ceramiczna
umywalka z konglomeratu
umywalka ze szkła
umywalka z kamienia
umywalka w kolorze
umywalka metalowa

Podwójne umywalki i zintegrowane z blatem

umywalka podwójna
umywalka zintegrowana z blatem

Wewnętrzna krawędź umywalki

Oprócz aspektów wizualnych warto zwracać uwagę na wyprofilowanie wewnątrz umywalki. Nie powinno być ono płaskie, ponieważ wówczas ze względu na utrudniony spływ wody bardzo szybko osadza się brud i kamień.

Wysokość montażu umywalki

Montując umywalkę samodzielnie, zwróć uwagę na poprawne zmierzenie wysokości. Pamiętaj, że zawsze powinna być ona mierzona od górnej krawędzi umywalki do gotowej posadzki. Już na samym etapie wykonywania podłączeń hydraulicznych warto doliczyć grubość posadzki. Co istotne, wymiar należy dopasować indywidualnie do wzrostu domowników.

Wysokość można śmiało dobierać kierując się poniższymi wytycznymi:

  • Dla wzrostu 160 cm – 80 cm wysokości umywalki
  • Dla wzrostu 175 cm – 85 cm wysokości umywalki
  • Dla wzrostu 180 cm – 90 cm wysokości umywalki
  • Dla wzrostu 190 cm – 95 cm wysokości umywalki

źródła zdjęć: veldman.pl, elazienki.pl,

grafiki: opracowanie własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X