Schody wewnętrzne – jakie wybrać?

Schody pełnią bardzo ważną funkcję w każdym domu i mieszkaniu piętrowym. Nie tylko zapewniają wygodę i bezpieczeństwo, ale też mają duży wpływ na aranżację przestrzeni. Poznaj typy schodów wewnętrznych i sprawdź, które optymalnie wpiszą się w przestrzeń Twojego domu!

Schody drewniane


Klasyczne, eleganckie i ponadczasowe schody drewniane to rozwiązanie chętnie wybierane od dekad. Drewno dobrze się prezentuje, jest ciepłe i trwałe. Wybierając materiał, postaw na drewno egzotyczne lub inne gatunki wyróżniające się wytrzymałością. Schody drewniane wymagają regularnej konserwacji, nie wymagają za to żadnych dodatkowych zbrojeń czy umocnień.

Schody murowane


Solidne i bezpieczne, schody murowane są bardzo popularnym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do konstrukcji samonośnych, nie dudnią podczas użytkowania, dzięki czemu są bardziej komfortowe. Do tego pozwalają wykorzystać przestrzeń pod stopniami – np. na dodatkowe szafki. Decydując się na ten typ schodów, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu już na etapie stanu surowego. Ich konstrukcja łączy się bowiem z konstrukcją budynku – wymagają przygotowania zbrojenia.

Schody z konstrukcją stalową


Niegdyś kojarzone wyłącznie z wnętrzami użytkowymi, schody z konstrukcją stalową doskonale wpisują w nowoczesne, industrialne aranżacje. Schody metalowe świetnie łączą się z innymi materiałami – drewnem, szkłem itp. Wyróżniają się wysoką nośnością i bezpieczeństwem. Dają wykonawcom szerokie możliwości aranżacyjne – dostępne są m.in. schody wachlarzowe, kręcone,
zabiegowe itp.

Schody półkowe (wspornikowe)


Wyróżniające się interesującym designem, schody półkowe idealnie pasują do wnętrz nowoczesnych, industrialnych i loftowych. Nie mają belek wspornikowych. Poszczególne stopnie posiadają wbudowane elementy nośne z głęboko zakotwiczonego kompozytu lub stali. Dostępne są schody półkowe z najróżniejszych materiałów. Aby zachować efekt „zawieszenia” stopni, najlepiej wybrać szklane lub jak najmniej widoczne balustrady. Schody półkowe wymagają odpowiedniego przygotowania ściany, w której będą montowane, bądź słupa w przypadku schodów kręconych.

Schody policzkowe (wpuszczone)


Bardzo bezpieczny typ schodów, wyróżniający się wygodą i estetycznym designem. Wykonane z drewna stopnie umieszczane są w policzkach nośnych. W bardziej nowoczesnych konstrukcjach stopnie opierane są o belki. Schody policzkowe zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu sprawdzają się w małych przestrzeniach. Przy tym są konstrukcją samonośną – nie wymagają wsparcia żelbetowego.

Ten typ schodów wyróżnia się bardzo szerokimi możliwościami aranżacyjnymi. Dostępne są m.in. schody dwubiegowe czy schody z półpiętrem.

Schody dywanowe


Minimalistyczna konstrukcja samonośna swoim wyglądem nieco przypomina długi, opadający dywan. Stąd nazwa schodów dywanowych – rozwiązania charakteryzującego się wyeksponowanym zygzakiem z boku biegu. Stopnie i podstopnice są pełne i mają taką samą grubość. Po zmontowaniu konstrukcji, całość schodów mocowana jest do ściany, posadzki lub stropu. Podobnie jak w przypadku schodów murowanych, rozwiązanie dywanowe pozwala na zagospodarowanie przestrzeni pod stopniami.

SONY DSC

Schody bolcowe


Minimalistyczna konstrukcja schodów bolcowych świetnie pasuje do małych przestrzeni. Stopnie są z jednej strony połączone bolcami, a z drugiej wpuszczone w policzek. Solidne i wygodne, dostępne są w różnych stylach i materiałach. Stanowią konstrukcję samonośną, nie wymagają więc prac na etapie wylewania posadzki czy stawiania ścian.

O czym pamiętać przy projektowaniu schodów?


Odpowiednie zaplanowanie umiejscowienia schodów jest bardzo ważne. Należy bowiem pamiętać, że fundament pod pierwszym stopniem schodów należy przygotować już na etapie prac nad fundamentami budynku. Dotyczy to nie tylko schodów murowanych, ale też drewnianych z konstrukcją stalową. Ale uwaga! We fragmencie nad stopą nie należy rozkładać ogrzewania podłogowego. Na etapie mocowania konstrukcji rurki mogą bowiem ulec uszkodzeniu. Dodatkowo posadzka pod ciężarem konstrukcji schodów pracuje, a co za tym idzie może pękać, jeśli zostanie pod nią umieszczony styropian.

Zmiany w typie schodów czy umiejscowieniu konstrukcji mogą okazać się bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe do wykonania po wylaniu fundamentów. Dlatego warto już na etapie planowania budowy rozważyć współpracę z projektantem, o czym przeczytasz w kolejnym artykule naszego bloga „5 powodów, dla których warto skorzystać ze wsparcia projektanta jeszcze przed rozpoczęciem budowy”!

zdjęcia: domar.pl, otoschody.pl, www.homebook.pl, www.schody-studio.pl, kaczmarekschody.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X